Kayseri’nin Yöresel Yemekleri

1. Mantı

Kayseri’de mantının en çok kıymalı olanı tüketiliyor. Salçalı sulu bir çorba gibi küçücük yapılmış tanelerden oluşan Geleneksel Kayseri Mantısının üzerine bir veya iki kaşık kıvamlı yoğurt ekleniyor. Yağ Mantısı, şekli itibarı ile oldukça hoş bir sunuma sahip.

2. Yağlama

En meşhur Kayseri yemeği olan yağlama, ince açılmış hamurun arasına kat kat serpilen kıyma, domates salçası ve soğandan oluşan muazzam bir tat. Biraz lahmacuna, biraz pideye benzeyen yağlama, yoğurt, sumak ve nane ile servis ediliyor

3. Kurşun Aşı

Kayseri sofralarının baş tacı olan kurşun aşı, dana eti ve nohutla yapılan geleneksel bir yemek. Köfte harcından misket büyüklüğünde yuvarlaklar yapılarak kavrulup domates ve biber salçası ilave ediliyor. Suda kaynatılıp içine haşlanmış nohut, mercimek ve köfteler ekleniyor.

4. Pöç

Dana kuyruğu anlamına gelen pöç, yalnızca Kayseri’de tadabileceğiniz bir yemek. Yıkanıp temizlenen pöç, parçalara ayrılıp tuz ve karabiber ile tatlandırılıyor. Daha sonra unlanıp, kızgın tavada mühürleniyor. Mühürlenen pöçler, güveçte yaklaşık 2-2.5 saat kadar pişiriliyor. Garnitür olarak patates veya üzerlerine kaşar rendesi konup baharat serpilerek fırınlanıyor.

5. Nevzine

Nevzine, Kayseri mutfağının en geleneksel tatlısı. Düğün, bayram, kız isteme gibi önemli günlerde yapılan nevzine, önemli misafirlere ikram ediliyor. Yeni doğum yapmış kadınlara mutlaka yedirilen bu tatlının şerbetinde pekmez bulunuyor.

6. Develi Cıvıklısı

Develi Cıvıklısı Kayseri’nin Develi yöresinde kuşbaşılı pideye verilen isim aslında. Harcı koyunun bel ve kaburga etinden, hamuru ise, buğday unundan mayalı olarak hazırlanan cıvıklı, Kayseri’de bayramların, düğünlerin, özel günlerin ve topluca yenilen yemeklerin olmazsa olmazlarından

7. Sucuklu Köfte

Sucuklu Köfte, koyun veya kuzu kıymasından yapılan köftenin içine çemen eklenerek bu ismi alan bir köfte çeşidi. Tadı sucuğu andıran ve oldukça lezzetli bir köfte olan sucuklu köfte, Kayserililerin hayli severek tükettiği bir yemek.