Web Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

web sitesi kurma

web sitesi kurma

Web Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz dünyasında şirketler kendi alanlarında sürekli bir yarış içerisindedirler. Özellikle ticaretle uğraşan şirketlerin kendilerine yüksekte yer edinmesi için ilk olarak insanlara hizmet kalitesini de geliştirmesi gerekmektedir. Bu şirketin müşterilerinin istediği zaman ulaşabileceği ve ilgisini çeken bir platformun yer alması, şirketin büyümesine oldukça katkı sunacaktır.

Bu şirketin ilgiyi arttırması ve müşteri çekebilmesi için yapabileceği en iyi yatırım ise bir internet sitesi kurmak olacaktır. Bu internet sitesi kurma sürecinde başarılı olmak için web tasarımı üst düzeyde tutulmalıdır. Web tasarımı ise şirketin ürün ya da ürünlerini reklam ve tanıtımını yapmak için oluşturulmuş interaktif çalışmaların bütünüdür.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web sitesinde göze çarpacak ilk özellik şüphesiz tasarımı olacaktır. Tasarım ne kadar sade ve ferah tutulursa sıkıcılıktan da o kadar uzak kalınmış bulunulacaktır. Ayrıca sitenin hedef kitlesine ve bu kitlenin ihtiyaçlarına, hobilerine, faaliyetlerine uygun konular üzerinde tasarım yapılmalıdır. Demek oluyor ki web tasarımındaki hedef yalnızca görsel estetiğe ulaşmak olmamalı konu ile uyumu dikkate alınarak yapılmalıdır.

Web Sitesi Kurma

Ayrıca site kullanıcı ve ziyaretçilerinin daha uzun ömürlü olarak siteyi kullanabilmesi için. Hem görsel olarak hem de içerik olarak uyumlu olması gerekmelidir. Bu uyum internet hızına uyum sağlayamayacak.

Mid, .av ve 30 kb’tan büyük dosyalar ya da imagemap kullanımı gibi sayfanın, açılması süresini uzatacak dosyalar. Belki de kullanıcı ve ziyaretçilerin sayfadan ayrılmasına neden olacaktır.

Bir web sitesi tasarımı yapılmak isteniyor ise gerekli koşullar web tasarımı dersleri almış ve uzmanlaşmış seviyesine ulaşmış olmaktır. Bu uzmanlık seviyesine ulaşmış olmaktan kasıt HTML, Javascript ve CSS programlama dili konularında yeterli bilgiye sahip olmaktır.

Web Sitesi

Bu programlama dilleri üzerinde kendini geliştirmiş www.web-tasarimci.com gibi firmalarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan HTML İngilizcede ‘Hyper Text Markup Language ‘yani hiper metin işaretleme dili olarak tanımlanır. İsminden de anlaşıldığı üzere bir bilgisayar programa dili olan HTML ile internet tarayıcıları web sitenizi tanıyabilir ve görüntüleyebilir. Üzerinde uzmanlık gerektiren diğer bir dil olan Javascript. HTML’e göre durumları daha esnek ve farklı duyarlılıkta olan, daha fazla iş tanıyabilen dinamik bir programlama dilidir.

Bu dillerde uzmanlaşmış kişilere ise web tasarımcı veya freelancer denmektedir. Java ve JScript gibi versiyonları da bulunmasına rağmen web tasarımı için en uygun olan Javascript programlama dili kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Bu web sitesi içerisinde yer alan şablonlar yani renk, font vb. özelliklerin ayarlanması için ise son dil olan CSS kullanılmaktadır. HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bu işaretleme dilinin açılımı, ‘Cascading Style Sheets’dir. Türkçe anlamı web tasarımı yapımında görevini de belli edecek şekilde basamaklı stil şablonu demektir. Bu program dili uygulamalarında daha fazla kullanıcıya ulaşmak için Türkçe ifadeleri anlayan kodlarla yazılmalı ve sayfanın tarayıcılarla uyumlu olması sağlanmalıdır.

Web Tasarım Fiyatı

Bu internet sitesi kurma ya da tasarlama işlemlerini, profesyonel şekilde öğrenmiş web tasarımı ve yazılımcıları bazı web tasarım firmalarında. Yerlerini alabildikleri gibi kendi sitesini kurup sipariş alan özel kurumlarda yer almaktadır. web tasarım konusunda uzman değil iseniz yardım alabileceğiniz firmaları bulabilirsiniz. web-tasarimci.com  piyasada kendine yer edinmiş ve kanıtlamış firmalar bulunmaktadır.