Trabzon Gezilecek Yerler Listesi

1-) Sümela Manastırı

Adı kentle özdeşleşmiş olan Sümela Manastırı’nı tarihi önemi ve barındırdığı güzellikler nedeniyle Trabzon gezilecek yerler listenizin ilk sırasına almanızı öneriyorum.

M.S. 365-395 yılları arasında inşa edildiği düşünülen dini kompleks, Maçka’daki Altındere Vadisi sınırları içerisinde yer alıyor.

14. yüzyılda Türkmen akınlarına karşı askeri amaçla da kullanılan eşsiz manzaraya sahip manastırın görülmesi gereken kısımlarını kilise bölümünün içerisindeki freskler oluşturuyor. Kapadokya stilli manastırın bir benzerini Maşatlık Mevkii’nde bulabilirsiniz.

2-) Ayasofya Müzesi

1250-1260 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinin ardından şehre gelerek Trabzon İmparatorluğu’nu kuran Komnesos Ailesi’nden Kral 1. Manuel tarafından yaptırılmış.

Trabzon’un Osmanlı tarafından alındığı 1461’den 1584’e kadar işlevini sürdüren manastır kilisesi, bu tarihten itibaren Kürt Ali Bey tarafından camiye dönüştürülmüş.

Geç Bizans mimarisinin eşsiz özelliklerini barındıran yapı, 1964’de müze haline getirilmiş ve iç kısmındaki görkemli eserler halkın ziyaretine açılmış.

3-) Trabzon Kalesi

Günümüzde Araklı İlçesi’nin Kalecik Mahallesi sınırları içerisinde kalan Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in kenti almasının ardından savunma amaçlı olarak inşa edilmiş.

Bizans Çağı’na ait eski kale temelleri üzerine şehirdeki tarihi kalıntılardan toplanan taşlarla oluşturulan askeri yapının Yukarı, Orta ve Aşağı Hisar olmak üzere 3 bölümü bulunuyor.

Bu sayede denizden kentin en yüksek noktasına kadar güvenliği sağlayan kalenin içerisinde değişik dönemlerde inşa edilmiş çok sayıda dini ve idari yapı yer alıyor.

4-) Yaylalar

Yazımın başında belirttiğim gibi Trabzon tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri nedeniyle de ziyaret edilmesi gereken bir kent.

Doğa yürüyüşü, kampçılık, kuş gözlemi, fotoğrafçılık gibi merakları olanlar için ideal yapıya sahip yaylalar Maçka ve Tonya ilçelerinde yoğunlaşmış.

Başta Uzungöl olmak üzere Çatma Obası, Düzköy, Kadırga ve Sultanmurat hem sakin ortamları hem de kendilerine özgü sosyal çeşitlilikleriyle görmenizi önerebileceğim yaylalar.

Trabzon’daki tatil günlerinizi temiz havası ve gösterişli doğaya sahip yaylalarda geçirmek istiyorsanız, bir kısmında konaklama yeri ve alışveriş imkânı bulunmadığı için gerekli malzemeyi yanınızda götürmeniz öneriliyor.

5-) Uzungöl

Çaykara İlçesinde yer alan Uzungöl, Haldizen Deresi’nin önünün yamaçlardan düşen kayalarla tıkanması sonucunda oluşmuş.

Doğal sit alanı, tabiat parkı, özel koruma çevresi gibi statülere sahip yerleşim, sık ormanların arasındaki doğal güzellikleri ve yörenin zengin kültürü sayesinde popüler hale gelmiş.

Doğada vakit geçirmekten hoşlananların ve sakinlik arayanların tercih edebileceği yaylayı Trabzon gezilecek yerler listelerinize eklediğinizde, yörede faaliyet gösteren lokantalarda sunulan ve derede yetiştirilen lezzetli alabalıkların tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz

6-) Vazelon Manastırı

Maçka’ya 8 kilometre uzaklıkta yer alan Vazelon Manastırı, Kiremitli Köyü’nün çam ormanları arasına M.S. 270-317 yılları arasında kurulmuş.

Yerel turizm acentelerinin düzenledikleri rehberli turlara katılarak ziyaret edebileceğiniz dini yapı, kimi kaynaklara göre inşa edildiği dönem ve sonrasında edindiği yüksek gelir sayesinde Sümela Manastırı’nın kurulmasına destek olmuş.

1922 yılındaki mübadele sırasında terk edilen manastırın en üst kısmındaki kilisedeki ve sağ dış bölümündeki şapelde günümüze kadar varlıklarını koruyan freskleri inceleyebilirsiniz.

7-) Boztepe

Konuklarına Karadeniz’in ve kentin eşsiz manzarasını izleme ayrıcalığını sunan Boztepe, şehir merkezinin 3 kilometre kadar uzağında yer alıyor.

Ulaşımın son derece kolay olduğu yerleşim bölgesindeki çay bahçesine oturduğunuzda havaalanından Çarşıbaşı kısmına kadar tüm kenti seyredebilirsiniz.

Yerel halkın temiz havası nedeniyle tercih ettikleri bölgedeki çay bahçesinin ister açık alanında isterseniz de yağışlı havalar için eklenen kapalı çardaklarında anılarınız canlı tutacak birbirinden güzel Trabzon fotoğrafları çekebilirsiniz.