Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

Siz de tırnak yiyenlerdenseniz muhtemelen bu işi nasıl sonlandıracağınızı düşünüyorsunuzdur.

tirnak-yemegini-nasil-birakilir

İşte tırnak yeme alışkanlığını önleyen birkaç tüyo…

İnsan neden tırnaklarını yer?

Tırnak yeme alışkanlığı, bir başka deyişle onikofajya, bir drtü kontrol bozukluğu ya da obsesif-kompulsif (takıntı hastalığı) bozukluk olarak kabul edilir.

Çocuklukta başlayabilen bu alışkanlık, çocukların yaklaşık yüzde 30’unda, ergenlik çağındaki gençlerin yüzde 45’inde ve genç yetişkinlerin yüzde 29’unda görülür. Tırnak yeme, ileri yetişkinlik döneminde azalmaya yatkındır.

Tırnak yeme, deriye zarar veriyor ya da tırnak etlerini enfeksiyona elverişli hale getiriyorsa tehlikelidir. Tırnak yiyen pek çok kişi için en çok tırnaklarda oluşan kötü görüntüdür.

Peki, tırnak yemeye yol açan nedir?

Bazı tırnak yemeler sinirlenmeye ve heyecana bağlı olabilirken, bazı tırnak yemeler ise obsesif-kompulsif bozukluk sebebiyle oluşur.

Tırnaklarını yiyen birine “yeme” demek işe yaramaz. Farklı yollar denemek gerekir.

İşte, tırnak yemeyi önlemenin 4 yolu…

tirnak-yemek-birakma-yollari

 

1- Tırnak yemeyi engelleyen ürünler kullanın. Denatonium benzoat içeren ojeler tırnak yemeyi engelleyebilir. İçinde bulunan kimyasalların tadı acı ve çirkin olduğundan sizi tırnak yemekten alıkoyabilir. Acı oje olarak satın alabileceğiniz ürünü ince bir kat olarak tırnaklarınıza sürün ve sonucu izleyin.

2- Tırnaklarınıza manikür yaptırın. Tırnaklarınızın bakımlı ve ojeli olması, sizi durdurabilir, tırnaklarınızın güzelliği bozmaktan alıkoyabilir. Özellikle koyu renk oje sürmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece üzerindeki herhangi bir bozulma daha çok gözünüze batacak ve sizi durduracaktır.

3- Takma tırnak kullanın. Kendi tırnaklarınızın üzerinde takma tırnaklar olursa tırnaklarınızı yeme ihtimali otomatik olarak düşer.

4- Alışkanlıkları tersine çevirme eğitimi, tırnak yeme gibi takıntılı bir alışkanlığı terk etmeyi öğretebilir. Bu eğitim, hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir. Bunun için psikiyatri kliniğine başvurmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir