Teknoloji Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Teknoloji Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Teknoloji Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji bir insan etkinliğidir insanlık tarihinde bilimden ve mühendislikten önce var olmuş bir kavramdır… Pek çok yönden bilimin uygulamaya geçirilmiş hali olarak görülür.

Teknoloji insanlık tarihi açısından en büyük gelişmiş bir bilim dalıdır… Teknoloji sayesinde artık insanlar uzaklarda yaşıyor olsa bile gelişmiş, teknoloji sayesinde artık çok  kolay olmuştur. Uzaklarda yaşayan  akrabalarımız arkadaşlarımız çocuklarımızı görmek artık çok kolay hale gelmiştir. Ticaret yapan kişiler artık  büyük bir kitleye yani müşteriye ulaşma imkanı sağlamıştır banka işlerini daha kolay hale Getirmiştir.

Ve artık bilgiye ulaşmak daha kolay hale gelmiştir. Önceleri kitaplar dergiler ansiklopediler gibi araçlar kullanarak, bilgiye saatlerce veya günlerce uğraşırken artık bilgiye ulaşmak saniyeler içerisinde ulaşmak mümkün olmuştur. Ve yaşamlarımız kolaylaşmıştır, artık istediğimiz her şeyi ulaşmak mümkün olmuştur. İnsanlar marketlere pazarlara manavlara kasaplara gitmek yerine artık gelişmiş teknoloji sayesinde saniyeler içerisinde ulaşmak mümkün olmuştur.

Eğitimler artık çok kolay hale gelmiştir. Artık okullar dershaneler etüt merkezleri gibi yerlere, ulaşmak artık gelişmiş teknoloji sayesinde kolay hale gelmiştir…

Teknoloji sayesinde sanayi gelişmiştir, üretimde makineleşme artmış insan gücü azalmaya başlamıştır.

Teknoloji Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 Buraya kadar teknolojinin faydalarını söyledik peki teknolojinin zararları nelerdir?

Teknolojik ürünler nedeniyle artık insanlar daha pasif ve hareketsiz tembel yaşam sürdürmeye başlamıştır. Yukarda bahsettiğimiz bir olay vardı insanlar artık uzaklarda yaşıyor olsa bile ulaşmak çok kolay hale gelmiştir ve bu olayın faydası olduğu gibi zararıda vardır insanlar asosyal bir hale gelmiş yüz yüze iletişim azalmış ve insanlar sanal alemi tercih etmiştir bu nedenle insanlar uykusuzluk depresyon hareketsizlik gibi  bağlı çeşitli rahatsızlıklar olmaya başlamıştır ve  insanlar kitap dergi gazete gibi araçları okumayarak anlama yorumlama düşünme gibi yeteneklerini  köreltmiş hale gelmiştir.

Gelişmiş sanayi yüzünden insanlar. İş bulmakta sıkıntı çekiyorlar ve bu olayda ülkenin istihdamın refah seviyesini azaltmış ve mutlu insan yüzdesini gün geçtikçe azalmaya başlamıştır. Evlerini geçindirmez Hale gelmiş ve boşanma oranları artmıştır. Ve üretimden daha çok tüketim artmıştır. Bunun sebebi ise, gelişen teknoloji takip eden insanlar. Birbirlerini adeta rakip olarak görür ve ilk çıkan teknolojik aleti almak için adeta birbirleriyle yarışır hale gelmiştir.

Teknoloji Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir