Sohbete nasıl başlamak gerekir?

Sohbete nasıl başlamak gerekir

Sohbete nasıl başlamak gerekir

Sohbete nasıl başlamak gerekir

En önemli arkadaş edinmeye başlama sorularındandır. Sohbet etmeyi seven kişiler sohbete nasıl başlarım veya en iyi nasıl sohbet edebilirim diye düşünebilir. Yüz yüze sohbette sıkıntı çeken insanlar artık internet çağı olan bu yıllarda online sohbet sitelerinden ve sohbet odalarından faydalanıyor.

İnternet çağının her türlü güzelliğinden faydalanan günümüz insanları sohbet siteleri bulmakta artık hiç zorlanmıyor ama sohbete başlamakta maalesef çok zorlanıyor. Evet sohbet etmek ilk başta bazı insanlar için çok zor görünen bir durum olarak durabilir. Belki utanabilirsiniz belki de sohbet etmek istediğiniz kişiyle fazla ortak yönünüz yoktur.

Tüm bunlardan ziyade hoş sohbet bir insan olmak belki de düşündüğün kadar zor değildir. Ama mutlaka denemek gerekmektedir. Belki bir akşam yemeği davetinde, belki okulda veya telefonda olsun hoş sohbetler iki veya daha fazla kişi birbiriyle konuşurken sadece ve sadece rahat hissettiğinde gerçekleşebilir.

Peki sohbete başlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

*Beden dilinizi kullanmayı lütfen unutmayın:

Beden dili, jest ve mimikler insanın kişiliğini ve karakterini yansıtır. Mutlaka elinizi, kolunuzu, ayağınızı, gözünüzü, ağzınızı, bakışınızı, her şeyinizi kullanın ve mutlaka sürekli güleryüzlü olun. Samimi olun. Bunlar hoş sohbet için en önemli özelliklerdendir. Sohbet sitelerinde sohbet ederken beden dili önemli gözükmeyebilir. Ama samimiyet ve seviye çok önemlidir. Karşınızdaki samimiyetinize ve seviyenize göre sizinle sohbet eder veya sohbeti durdurur.

*Doğru sorular sorarsanız hep önde olursunuz:

Soru sormak önemli değil, doğru soru sormak önemlidir. Partnerinize ucu açık sorular sormalısınız. Örnek vermek gerekirse “Hava çok güzel değil mi?” sorusunu sorarsanız genelde “evet” veya “hayır” cevabıyla karşılaşırsınız ve sohbet anında biter ve tekrar çok zor açılır. Peki “Bugün hava mükemmel, bugün neler yapmayı düşünüyorsun?” diye sorarsanız karşınızdakini sohbet etmeye teşvik etmiş olursunuz ve siz neler yapacağını anlatmaya başlayacaktır, hemen ardından size de sorular sorar ve sizde anlatırsınız ve konu konuyu açarak sohbet uzayabilir ve amacınıza ulaşmış olursunuz. Kısacası mutlaka tek kelime sorular yerine ucu açık sorular sormaya özen gösterin. Sohbet siteleri için de normal hayat için de bu kural çok önemlidir.

*Seviyeli sohbet edin:

Sohbet etmeyi sürdürmek için seviye çok önemlidir. Daha sonra sohbet açabilmek için en doğru şey zamanlamadır. Karşınızdaki kişi sizinle göz teması kuruyorsa, sohbete başlamak için en iyi zaman demektir ilk bakışta hemen söze girmelisiniz atak olmalısınız. Mesela bir kitapçıda kitapları karıştırırken yanınızdaki kişi sizin hangi kitabı incelediğinizi görmek için sürekli göz ucuyla size bakıyorsa vakit kaybetmeden hemen onunla konuşmayı denemelisiniz. Örneğin, “yazarı tanıyor musunuz?” gibi sorularla sohbet açabilirsiniz. Online sohbet sitelerinde ve kelime sohbet odalarında ise, geleneksel olarak basit şekilde rahatlıkla düzgün şekilde merhabalar veya nasılsınız gibi kısa kelimelerle sohbete başlayabilirsiniz.
Hemen sohbet etmek için mavisohbet.org sitesine giriş yaparak sohbet odaları seçip arkadaş bulabilir ve sohbeti başlatabilirsiniz.
Sohbet güzeldir 🙂

Sohbete nasıl başlamak gerekir
Sohbete nasıl başlamak gerekir