Rize’de Gezilecek Yerler

1-) Ayder

Rize’nin incisi Ayder’i görmeden ölmeyin desek yeridir. Eşsiz manzarası öğlen 4 gibi inen sisle birlikte biz nerdeyiz sorularını sıkça duyabileceğiniz Ayder Yayla’sında mutlaka gidin ve hatta 3-4 gün Yayla Evlerinde kalın ve köy hayatını yaşayın zaten ister istemez bağımlısı olacaksınız.

2-) Andon

Andon’da ki suyun şifalı olduğunu doğal soda veya zemzem suyu olduğunu söyleyenler bile var. Ne kadarı doğru bilemeyiz tabi ama o taşların arasında buz gibi suda yürümenin çok eğlenceli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Küçük bir yer olduğu için de sadece öğlen yemeğini yemek için bile gidebilirsiniz.

3-) Fırtına Deresi

Fırtına Deresi üzerinde birçok taş köprü var. Bu köprüler en az 100 yıllık. Gidip o köprülerin üzerinde durmak ortasından bir fotoğraf çekmek bile geçmişe gidip gelmek gibi. Hele bir de Rafting yapmayı sevenlerdenseniz Fırtına Deresinden Rafting hayatınızda yaşadığınız en güzel deneyimlerden biri olacaktır.

4-) Rize Kalesi

Bütün şehri ayağınızın altına aldığınız kale. 360 derece seyir terası desek yeridir. Kalenin üstündeki çay bahçelerinde dinlenip bu enfes manzaraya karşı çayınızı içebilirsiniz.

5-) Zil Kale

Trabzon İmparatorluğu döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar tarafından yapıldıklarını tahmin edilmekte. Bıjışkyan (1871) “Kayalığın üzerinde bulunan ve Zilkale denilen eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren kemerli binalar ve büyük bir kule vardır. Kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve eski bir kilise kalıntıları bulunan Fırtına Deresi’ne kadar uzanır” demiş. 

6-) Kaçkar Dağları

Eğer ki doğayı seviyorsanız yeşilin her tonunu burada görür daha önce gelip görmediğinize pişman olabilirsiniz.