OB / GYN Sorunları COVID-19 Sonrası Bekleyemez

OB GYN Sorunları COVID-19 Sonrası

OB GYN Sorunları COVID-19 Sonrası

OB / GYN Sorunları COVID-19 Sonrası Bekleyemez

Sık sık evden çalışabilmeyi isterdim. Ama bir OB / GYN olarak pap smear yapmanın ve bebekleri uzaktan teslim etmenin imkansızlığına kıkırdardım.

İşe gitmeden önce her gün, tabletimin tam olarak şarj edildiğinden eminim. Çünkü her gün yaptığım ziyaretlerin yaklaşık yarısı telehealth tarafından yapılıyor. 

Hepimiz evimizin dışındaki her geziyi dikkatli bir şekilde rasyonelleştirdiğimiz için, hangi jinekolojik kaygıların bir ofis ziyaretini gerektirdiğini. Telehealth hakkında tartışılabileceğini ve hayatın normale dönene kadar hangi sorunların gerçekten bekleyebileceğini bilmek zor.

Benim topluluğumda, insanların çoğu evde barınma ve hastaneden kaçınma. Hastane koğuşları, doğum ve doğum ve COVID üniteleri dışında ürkütücü bir şekilde sessizdir . Teoride bu iyi olsa da, COVID-19 korkusundan dolayı endişe verici semptomları çok uzun süredir görmezden gelen birçok hasta görüyoruz. 

Hasta hızlı bir şekilde içeri girerse, ofiste kolayca tedavi edilebilecek durumlar, şimdi acil cerrahi veya hastaneye yatış gerektiren daha ciddi sorunlara doğru ilerliyor.

Kimse bir mantar enfeksiyonu için ER çalıştırmak için önermiyorum (bu her zaman kural, sadece bir COVID kuralı değil), ama göz ardı edilmemesi gereken bazı belirtiler vardır.

OB GYN Sorunları COVID-19

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir ofis ziyareti ayarlamak için doktorunuzu arayın:

 • Pelvik ağrının yeni başlangıcı. Bir iki saat içinde kaybolan bir twinge veya kramp değil, ama dinlenmeyle veya asetaminofenle gitmeyen şiddetli ağrı. (sizi uyanık tutmanız veya normal aktivitelerden alıkoymanız için yeterli).  
 • Ağır vajinal kanama. Ağır dönemler normunuzsa, şimdi muhtemelen bir çalışma zamanı değildir; ancak yeni başlayan ağır kanamalar söz konusudur. “Ağır” kanama, pedinizi veya tamponunuzu 24 saatten fazla bir saatte bir defadan fazla ıslatabilir. Özellikle endişe verici olan kanama ile zayıf, baş dönmesi veya baş dönmesi hissediyorsanız.
 • Ateşli pelvik ağrı. Ateşle yeni başlayan pelvik ağrı, özellikle vajinal akıntıda bir değişiklik ile. İlişkili veya yeni bir partnerle yakın zamanda korunmasız cinsel ilişkiye girmişseniz, ciddi enfeksiyonların işareti olabilir.
 • Meme kütlesi. Yeni bir meme yumru fark ederseniz, özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz veya ailenizde meme veya yumurtalık kanseri öyküsü varsa. Bu yumruğun derhal değerlendirilmesi belirtilir.
 • Erken gebelikte ağrı veya kanama. Hamileliğinizde henüz bir ultrasonunuz yoksa ve kanama veya sürekli şiddetli ağrı yaşamaya başlarsanız, bu ciddi bir komplikasyon belirtisi olabilir.
 • Menopozdan sonra kanama. Postmenopozal kanamayı en aza indiren ve stresi suçlayan kadınları sık sık görüyorum; ancak menopoz sonrası kanama normal değildir. Rahim kanserinin bir belirtisi olabilir ve her zaman değerlendirilmelidir.
 • Aile içi şiddet. Şu anda en büyük endişelerimden biri kötü niyetli evlerde yaşayan kadınlar için. Güvenli değilseniz, OB / GYN ofisi güvenli bir yerdir. Şu anda eşlerin randevu almasına izin vermiyoruz, bu yüzden yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bize ulaşın.

Yıllık muayeneler ve kronik durumlar için. (6 aydan uzun süredir devam eden ve değişmeyen konular) yüz yüze randevular muhtemelen COVID-19 krizinden sonraya kadar bekleyebilir. Bununla birlikte, uzaktan ele alınması gereken bazı sağlık sorunları vardır. Bunlar, hastaların genellikle yıllık sınavlarının sonunda, genellikle kapıdan çıkarken doğru sordukları konulardır. Bu endişeler, kendileri ziyaret etmeyi hak edecek kadar önemlidir.

Çünkü genellikle rutin bir kontrolde onları tam olarak keşfetmek için zamanım yoktur.

Şu anda rutin ziyaretler yapmadığım için, programım normalden daha yavaş ve bu konuları telehealth yoluyla derinlemesine, tartışmak için daha fazla zamanım var.

OB GYN Sorunları COVID-19 Sonrası
OB GYN Sorunları COVID-19 Sonrası

Bu konular bir telehealth tartışması için idealdir:

 • Önyargısal danışmanlık
 • PKOS
 • Menopoz
 • Azalmış libido
 • PMS, PMDD
 • Depresyon
 • Doğum kontrol seçenekleri

Evde barınma ve gereksiz ofis ve ER ziyaretlerinden kaçınma gibi herkesin fedakarlıklarını takdir ediyorum. Ancak kadınların hızlı bir şekilde tedavi edilmezse uzun süreli sağlıklarını ve doğurganlıklarını etkileyebilecek ciddi jinekolojik sorunları göz ardı etmelerini istemiyorum. Jinekolojik semptomlar yaşıyorsanız, lütfen kadın sağlığınızı arayın. Bu korkunç zamanda sizin için buradayız. Acil bir ziyaret telehealth veya yılın ilerleyen zamanlarında yapılması planlanan

Rutin bir kontrol olup olmadığını belirtileriniz için en iyi seçeneğe yönlendireceğiz…