Korona Salgını Döneminde İnternet Sitesi Kurma

internet sitesi kurma

internet sitesi kurma, web sitesi kurma, site kurma maliyetleri

Korona Salgını Döneminde İnternet Sitesi Kurma

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Covid-19 salgını sebebiyle insanlar evlerine kapanıp dış hayatla fiziksel bağlarını koparmak zorunda kaldı. Evde kalan insanların bazıları internet sitesi kurma yöntemlerini öğrenmek isterken birçoğunun ise internet üzerinde geçirdiği vakit arttı. Online satış sektöründen eğlence amaçlı sitelere kadar birçok alanda internet sitesi kurma projesi geliştiren girişimciler ortaya çıktı. Online şirket kurma taleplerinin pandemi döneminde yarı yarıya artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Online şirket internet sitesi kurma projelerinden pandemi döneminde en fazla talep gören kurye amaçlı şirket kurmak oldu. Ayrıca küçük ve orta boy işletmelerin birçoğu da fiziksel satışlarındaki azalma sebebiyle internet sitesi kurmak istiyor.

E-ticarete atılım yapmak isteyen KOBİ sayısı da fark edilir derecede arttı. Pandemi sebebiyle kapanan birçok mağaza internet sitesi kurma aşamasında veya çoktan internete taşındı. Ayrıca E-ticaret çözümleri için ortaya çıkan şirket sayısı da yükselişte. İnternet sitesi kurmak dışarıdan zor gözüktüğü için birçok insan işlemleri yapması için çözüm ortaklarına veya başka kişilere ödeme yaparak site kuruyor olsa da internet sitesi kurmak o kadar zor değil. İnternet sitesi kurma hedefi 10 yıl gibi kısa bir süre öncesine göre günümüzde çok daha yükselmişken küresel bir pandemi sebebiyle evlere kapanan insanlar sayesinde sektör daha fazla büyüdü. İnternet sitesi kurmak için araştırma yapan girişimciler kadar hobi veya blog amaçlı internet sitesi kurmak isteyen insanların sayısı da bir hayli fazla. Peki internet sitesi kurmak için nelere ihtiyacınız var?

İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Öncelikle web sayfanızı kurarken ihtiyacınız olan iki hizmet ile site yazılımına ihtiyacınız var. Domain, Türkçesiyle alan adı ve hosting hizmetleri sitenizin internette var olmasını yani insanların sitenize ulaşabilmesini sağlar. İnternet sitesi kurmak için gereken site yazılımı ise ön yüz ve arka yüz olarak ikiye ayırabiliriz. Kullanıcıların etkileşime geçtiği yer ön yüz iken tasarımdan oluşmaktadır. İnternet sitenizin tasarımı kullanıcıya çekici gelmeli ve abartılı olmamalıdır. Sadece site tasarımı yapmak üzerine eğitim alan insanlar var. Arka yüzde ise web sayfanızın yerine getirmesi gereken fonksiyonlar tamamlanır. Genellikle internet sitesi kurmak için arka yüzle uğraşmak zorunda kalmazsınız. İnternet sitesi kurma hedefinizi gerçekleştirmek için bu hizmetleri ve yazılımı sağlamalısınız.

Domain Ve Hosting

Domain internette bulundurduğunuz sitenin adresi iken hosting sitenizdeki verilere ev sahipliği yapar. İnternet sitesi kurma hedefiniz için edinmeniz gereken bu ikiliyi birçok firmadan yıllık ödeme seçenekleriyle satın alabilirsiniz. Mevcut firmalardan bazıları bu hizmetleri ücretsiz olarak karşılamaktadır. Alan adınızı işinize, sağlayacağınız hizmetlere veya kurumsal kimliğinize uygun bir şekilde seçmelisiniz. Ayrıca alan adınız akılda kalıcı ve müşterilerin hoşuna gidebilecek bir isim olursa bu size kazanımlar sağlayabilir. Hosting hizmeti ise site yazılımınızı internetle bağlantıda tutar ve kullanıcılarla etkileşime geçmesini sağlar. Hosting için ise internet sitesi kurma projenize göre değişen bir hizmet satın almanız gerekiyor. İnternet sitesi kurmak için hosting paketlerinde bant genişliği ve depolama alanı isimli iki önemli faktör bulunmakta. Bant genişliği sitenizin sağlayacağı anlık veri hızı iken depolama alanı ise site yazılımınızın ne kadar büyük olabileceğini belirler.

Site Yazılımı

İnternet sitesi kurmak için sağlamanız gereken bir diğer şart ise site yazılımı. Sitenizin tasarımını ve fonksiyonlarını belirleyecek yazılım için kendi kodlarınızı yazabiliyor olsanız da wordpress ve benzeri internet sitesi kurma yöntemleri sıkça tercih ediliyor. WordPress sayesinde tek satır kod yazmadan, profesyonel firmalar veya serbest çalışanlar tarafından yazılmış birçok temayı kullanabilirsiniz. Birkaç küçük rötuş ile site tasarımınızı kolaylıkla özelleştirebilirsiniz. Ayrıca binlerce eklentiden ihtiyacınıza uygun olanları sitenize yükleyerek yine tek satır kod yazmanıza gerek kalmadan internet sitenize birçok fonksiyonu ekleyebilirsiniz.

internet sitesi kurma, web sitesi kurma, site kurma maliyetleri