Kilis’in Yöresel Yemekleri

1-) Kilis Kebabı

Patlıcan ve köfteden oluşan Kilis’ in en meşhur lezzetlerinden birisidir. Adını da şehrin isminden alan, Kilis kebabını Kilis’ te mutlaka denemelisiniz.

2-) Firikli Acur Dolması

Acurların içinin bulgur ve firikle doldurulmasıyla yapılan yine Kilis’ in en meşhur yemeklerindendir. Kilis ile bütünleşmiş, Kilis’ lilerin olmazsa olmaz yemeğini Kilis’ te yemelisiniz

3-) Bulgurlu Kabak Dolması

Kilis’ te dolma çok sevilip, çok çeşitli versiyonları sürekli yapılmaktadır. Bulgurlu kabak dolması da bunlardan bir tanesidir. Kilis’ te sofraların vazgeçilmezidir.

4-) İçli Köfte

İçli köfte artık Türkiye’ nin dört bir köşesinde, hemen hemen her yörede yapılan bir lezzettir. Kilis’ te de çok sevilen ve yapılan bir lezzettir.

5-) Oruk

Kilis’ in en meşhur lezzetlerinden biri olan oruk, bulgur ve kıyma ile yapılan bir çeşit köftedir. Çok lezzetli ve Kilis’ te ramazanlarda, özel günlerde tercih edilen bir yemektir

6-) Yoğurtlu Alinazik

Yine patlıcan ve kıymadan oluşan çok lezzetli bir yöresel yemektir. Başka yörelerde de rastladığımız alinazik Kilis’ te de çokça tercih edilir ve sıklıkla yapılan bir lezzettir.

7-) Tava Katmeri

Tavada yapılan hem pratik hem de çok lezzetli bir tatlıdır. Kilis’ in çok sevilen olmazsa olmaz tatlısıdır. Kilis’ te tava katmerini denemenizi tavsiye ederiz.