Kartlı Kilit Sistemleri

Kartlı Kilit Sistemleri

Kartlı Kilit Sistemleri

KARTLI KİLİT

Kartlı kilit Elektronik devre kontrolü ile kilitleme mekanizmasının birleşiminden oluşan elektromekanik güvenlik unsurlarıdır.
Kullanım amacı çoğunlukla güvenlik seviyesini yükseltmek, geçiş kontrolünü sağlamak, geçiş kayıtlarına ulaşılabilirlik, mekanik anahtar taşıma derdinden kurtulmak veya yetki çerçevesinde geçiş güzergahı oluşturmaktır.

Sistem, kartın içerisine yüklenen verinin kartlı kilit tarafından okunarak olumlu veya olumsuz
sonuçlandırılması, yapılan işlemin kayıt altına alınması mantığı ile çalışır.
Son yapılan belirli sayıdaki geçiş hareketi kartlı kilidin hafızasında
saklanarak raporlama olanağı sağlanır.

Kartlı kilitler genel olarak bilgisayar programı ile kullanılır ve bu sayede
yetkilendirme, raporlama gibi işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bilgisayar programı olmayan kartlı kilitlerin yetkilendirme kontrolü zor olduğu gibi raporlama olanağı da sağlamazlar. Bu tip kartlı kilitlerde yetkili kişilerde bulunan master kartlar ile yeni kullanıcı kartı tanıtılabilir ve silinebilir, işlem kolaydır ancak zaman yetkilendirmesi zordur.

KARTLI KİLİT TÜRLERİ


Kullanılacak alana göre farklı türde kartlı kilitler vardır. Ahşap kapılar için,
cam kapılar için, dolaplar ve çekmeceler için, kasalar için fonksiyonel kartlı
kilitler ile ihtiyacınız olan en pratik çözüme ulaşabilirsiniz.
Kartlı kilitlerin en sık kullanım alanları ofisler ve konaklama tesisleridir.
Ofislerde kullanılan kartlı kilitler genellikle duvara monte edilen kart okuyucu ile kapıyı tutan elektrikli kilit mekanizmasından oluşan kablo altyapısı ile server sistemine dahil edilen, personelin yetkisi olan kapılardan geçiş yapması, kritik veya alakası olmayan bölmelere girişini engellemek amacıyla kullanılırlar. Aynı zamanda personelin gün içerisinde hangi bölümlere ne zaman giriş çıkış yaptığı yazılım üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Konaklama tesislerinde kullanılan kartlı kilitler ise kapının üzerine monte edilen eletronik devre kontrolü ve kilit mekanizması kendi üzerinde olan herhangi bir kablolama altyapısına gerek duyulmadan pille çalışan, tesiste konaklayacak olan misafirin belirli bir odayı belirli süre çerçevesinde kullanmasına olanak sağlayan kilitlerdir. Bu tip kilitlerin genel adı otel kilit sistemidir. Kartlı kilitler konaklama tesisleri için büyük kolaylıklar sağlar.


KARTLI KİLİTLERDE KULLANILAN KART TİPLERİ


Kartlı kilitler manyetik bantlı kart, delikli kart, temic kart (EM), Proximity
kart (125 Khz), mifare kart(13,56 Mhz) gibi kart tipleri ile çalışırlar. Tüm
kart tiplerinde kartın kendine has bir kimliği vardır, kartlı
kilit bu kimliği daha önceden tanıtılmak suretiyle tanır,
veya kartın içeriğindeki bilgiyi okuyarak gerekli işlemi yapar. İçeriğindeki bilgi kapasitesi ve bilgi odacıkları avantajıyla son teknoloji kart
türü Mifare karttır. Mifare kartı bölümlenmiş odacıkları sayesinde birden fazla uygulamada kullanmak mümkündür.
Değişik türde kartlı kilit modellerini http://www.otelsistemleri.com Kartlı Kilit Sistemleri otelsistemleri.com sitesinden inceleyebilirsiniz.