Kadınlarda saç dökülmesinin sebebi ve çözümü nedir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Çözümü

Kadınlarda Saç Dökülmesi Çözümü

Kadınlarda saç dökülmesinin sebebi ve çözümü nedir?

Kadınlarda saç dökülmesi dünyadaki bütün kadınların kabusu. Saç dökülmesinin sebebi nedir ve çözümü nedir, neler yapmalıyız diye günde yüzlerce arama yapılmaktadır. 3 kadından 1’inin yaşadığı bu sorun, hormonlarda yaşanan değişiklik sebebiyle menopoz sonrası daha da artabiliyor. Saç dökülmesi yaşayan kadınların psikolojisinin de erkeklerden daha fazla etkilendiği bir gerçek! Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesi tedavisi var mı? Saç dökülmesine karşı çözüm var mı? Bu soruların hepsine cevap vermeye çalışacağız.

Kadınlarda Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir? 

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunların en başında hastalıklar, hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, fiziksel psikolojik stres ve genetik yatkınlıklar gibi…Eğer saçlarınızda en ufak bir sıkıntı görüyorsanız acilen doktora başvurmalısınız.

Kadınlarda kaç tip saç dökülmesi görülür? 

Kadınlardaki saç dökülmesini ‘Ludwig Sınıflaması’ ile 3 tipe ayırırız. 1. tip dökülmede, saçlardaki azalma saça şekil verilerek kamufle edilebilir. 2. tip dökülmede, orta hat çizgisinde önemli bir azalma olur. 3. tip dökülmede ise, başın tepesinde saç derisi artık görünür hale gelmiştir.

Hormonları doğru değerlendirmek gerekiyor.

Hormonların piri 🙂 ‘Androjenik alopesi’ ismini androjenlerden alır, bu hormonlar her iki cinste de benzer görevler yapar. Cinsel istek ve kılların gelişimi ile ilgilidir. Overlerde, hipofiz bezinde ya da böbreküstü bezindeki anormal üretim bu durumu etkileyecektir, artmış androjen aktivitesinin kellikle ilişkili olduğunu biliyoruz. Erkeklerde hormonal durumu değerlendirmek kadınlara göre daha kolay. Ancak kadında da androjen aktivitesini görmek gerekir.

Saç Dökülmesi Çözümü

Çözümü: Saçları güçlendiren yöntemler deneyin

Saçlarımızı güçlendirmek için kullanılan şampuandan besin takviyelerine kadar doktorunuzun önerisini almanızda fayda var. Saç mezoterapisi, saça özel kokteyller, saç aşısı, PRP gibi uygulamalar saç tedavilerinin önemli kısmını oluşturur. Saç dökülmesinin tedavisinde öncelikle sorunu tespit etmek önemli. Altta yatan sebepleri kontrol altına alındıktan sonra kadınlarda yapılan saç ekimi işlemleri de çok başarılı oluyor.

Herkese sağlıklı ve güzel saçlı yıllar 🙂