Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli

Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli

Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli

Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli konu, beslenmedir. Çünkü anne adayı yediği besinlerle sadece kendini değil, bebeğini de beslemektedir. Tam da bu sebeple anne adayları sağlıklı ve düzenli bir beslenme rutini benimsemeli ve rutine uymalıdır.

Anne adayları özellikle ilk üç ay az ama sık sık yemelidir. Beslenme listelerinde yeşil sebzeler, proteinli besinler, et, yumurta ve balık mutlaka yer almalıdır. Balığın içinde yer alan omega 3’ün bebeğin gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır. Bu sebeple haftada en az 2 kere balık yenmelidir. Su içmenin hamilelik döneminde hayati önemi var. Su hem sağlık için hem de anne sütünü arttırdığı için günde en az 2.5 litre olacak şekilde tüketilmelidir.

Bunların dışında anne adayı hazır ve paketlenmiş gıdalardan, sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerinden, alkol, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve tabi ki sigaradan uzak durmalıdır. Beslenme için 3D kuralı uygulanmalıdır. Düzenli, dengeli, doğal 3 ana öğün, 3 ara öğün alınmalıdır. Mümkün oldukça katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemelidir. Dengeli yani 4 yapraklı yonca gibi protein, karbonhidrat, sebze, meyve ve süt ürünlerini eşit tüketmek gerekir.

Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli