Verimli Ders Çalışmak İçin Dikkat Edilecek 5 Şey

1 .Tekrar

Belki bunu yüzlerce hatta on binlerce kez duymanıza rağmen bende söylüyorum ki ders tekrarı olmadan hiç bir şey olmaz. Beynimiz kullanmadığımız bilgileri bir süre sonra silmeye planlandığından dolayı en azından işimize bu senelerde yarayacak bilgiler tekrar etmekte fayda vardır. Tekrar etmenin en güzel yönleri ise eski konulara dair arada bir test çözmekten üstünü karıştırmaktan geçer. Bu sayede o bilgileri asıl kalıcı hafızanıza kazıyabilirsiniz. Bir aylık çalışma süreci bittiğinde arkanıza dönüp baktığınızda bazı şeyleri tekrar etmeniz gerektiğini siz kendiniz eğer ciddi ciddi ders çalışıyor iseniz zaten anlayacaksınızdır.

2.Çalışılacak Ortam Uygunluğu

Bazen canınız ne kadar ders çalışmak istese bile sizlerin ders çalışma disiplinin bozacak olan bir durum vardır ki oda ortamdır. Her ne kadar beni ilgilendirmez ben çalışacağımı çalışırım deseniz bile insanları bozan şey ortamdır. En ufak şey masamızda duran telefonumuz titreştiğinde ders çalışmanın, soru çözmenin neresinde olursak olalım bırakıp elimize aldığımız şeydir. Durum böyle olunca da verimli ders çalışmak kelimesini çöpe atın. Ders çalışacağınız ortamı kendinize göre belirleyip dikkatinizi dağıtmayacak şeylerin olmasına özen gösterin. Bazen dışarıdan gelen yada en basiti olarak ev ortamından gelen bir ses bile sizin dikkatinizi dağıtmaya yetecek ve artacaktır da.

3.Uyku Düzeni, Sağlık ve Yemek

Bir maratona girdiğinizde en dikkat etmeniz gereken şey yaptığınız ders programına sadık kalmak kadar beden ve ruh sağlığınıza dikkat etmektir. Sağlıklı beslenmek sizin enerjinizi geri toplayacağı gibi uykunuzu almak ise kafanızın yorgunluğunu atacaktır. Sakın ola ki fiziksel aktivitelerden kaçınmayın. Fiziksel aktiviteler beyninizi hem daha fazla çalıştırarak hemde deşarj olmasını sağlar. Bu yüzden eğer belirli bir plan ve program çerçevesi içine girecekseniz kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey sağlığınız, uyku düzeniniz ve yemeğiniz olacaktır.

4.Program Yapmak

Bir şeyleri biran önce halletmeniz gerektiğinin farkına varmak ise sizleri program yapmaya teşvik etmelidir. Kendi üzerinize sorumluluklar yüklemeniz, belli bir plan program içinde ilerlemeniz sizlerin zaman problemi yaşamamanıza ve zamanı doğru kullandığınıza işaret edecektir. Eğer bir ygs lys maraton öğrencisi iseniz zaman sizler için çok değerli olmalıdır. Eğer verimli gibi kullanmaz iseniz elinizden su gibi akıp gider ve asla geri alamazsınız. Bu yüzden kendinize sorumluluklar yükleyin ve eğer belirli bir programa uymaz iseniz kendinize ceza, programı tamamlar iseniz de ödül verme yöntemini kullanarak verimliliği arttırabilirsiniz.

5.Etkin Dinlemek yada Okumak

Genellikle akılda kalan bilgilerimiz okullarda görmüş olduğumuz derslerden gelmektedir. Zeka tiplerine göre ayrıldığımız vakit her bir insan farklılık göstermesine rağmen sizin en iyi konuyu öğrenme şeklinizi seçip bundan sonrasında ise ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Eğer konular sizlerin dinlediğiniz ve gördüğünüz zaman daha akılda kalıcı geliyor ise yapmanız gereken dersi okuyarak değil izleyerek ve görerek öğrenmek olacaktır. Bir şeyi okurken sıkılma duygusuna kapıldığınızda ise artık o ders sizin için verimsiz olacaktır. Bunun için ise öncelikle kendinizi tanımakla başlamalısınız.