Dünyanın En Tehlikeli 5 Sporu

1.Base Jumping

Uğrunda öleni çok olmasıyla ve hayati tehlikesiyle en fazla derecede ilk sıraya yerleşen bu spor dalını ne bazı kişilerin yapmaya kalbi dayanır nede izlemeye. Yüksek yerlerden atlayış sporu olan Base Jumping in temel ölüm nedenleri ise paraşüt açılmama, kayalara çarpma ve havada kalp krizi geçirme şeklinde olmaktadır. Tehlikeli kelimesinin bu sporu anlatmaya yetmediği durumlarda bile yapan sporcular için çok büyük bir zevk taşımaktadır.

2.Sörf

Temel olarak bildiğimiz ve gözümüzün aşina olduğu sörf bir su üzerinde sörf tahtası ile güzel hareketler yapıp jüriden en çok puanı alabilme sporudur. Sörfçüler suya 2 yada 4 er kişi olarak girerler ve jüriler 20 dakikalık periyotlarda puanlarlar. Puanları ise en çok zor dalga seçimi ve su üzerinde yapılan hareketler belirler. Sörf sporu genellikle derin sularda yapılır ve kıyıdan 90 metre ile 900 metre ve daha fazla uzaklıkta yapılabilir. Bu spor ise sörf tahtasından düştüğünüzde boğulma riskini beraberinde getirir.

3.Sokak Kızağı

Kaykaycıların yokuş aşağı gider iken kaykaylarının üzerine yattıklarında daha hızlı gittiklerini fark ettiler. Daha sonrasında ise 1970 yılında California ‘da yaygınlaştı. Bu spor ABD, Kanada, Avusturalya, Fransa, İsviçre gibi bir çok ülkede yaygındır. Sporcular bayır aşağı hızlı bir şekilde indiklerinden dolayı zaman zaman hızları 120 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Bunun için ise kaykayın üzerinden düşebilen sporcuların iyi korunması gerekir.

4.Dağcılık

18 inci ve 19 uncu yüzyılda zenginlerin hayat rutinlerini değiştirmeleri için yapmaya başladıkları bu aktivite bir zaman sonra spor sayılmaya başlandı. Dağcılık sporu dağda yürüyüş, kamp kurmak ve tırmanışı da kapsayan tehlikeli bir spor olarak sayılmaktadır. Dağcılık sporunda tehlike türleri iki tanedir. Bunlardan biri kişiye bağlı tehlikeler olmakta ve bu tehlikeleri fiziksel yetersizlik, bilgi, antreman, malzeme kalitesi olarak sıralayabiliriz. Diğer ikinci tehlike türü ise kişiden bağımsız tehlike olmakla beraberinde bu tehlikenin içinde hava şartları, oksijen, arazinin yapısı, yıldırım düşmesi gibi maddeleri sıralayabiliriz.

5.Rafting

Türkiye’dede yapılmasına aşina olduğumuz ve haberlerde yer verilen bu spor dalı aslına bakılırsa debisi yüksek nehirlerde raft adı verilen botlar yada sallar ile yapılan bir spordur. Amacı 4 ile 6 kişi bir salın içinde kürekler ile devrilmeden parkuru tamamlamaktır. Rafting sporu ülkemizde gelişmekte olan bir spor dalı olmasıyla beraberinde Spor Branşları Federasyonuna bağlı olarak faaliyet göstermektedir.