Dolar yükselir mi?

dolar-yukselir-mi

dolar-yukselir-mi

Dolar yükselir mi?

Dolar yükselir mi? Elbette yükselir. Kısa ve net. Türkiye tarihi boyunca doların yükselmediği yıl görülmemiştir. Bir çok kişi tarafından yatırım amacıyla kullanılan dolar son yıllarda aşırı yükselmesi ve aşırı düşmesiyle sürekli gündemde.

Peki dolar 2021 yılında veya önümüzdeki yıllarda yükselir mi? Şuan yaşanan düşüş neyi ifade ediyor? Artık dolara yatırım yapmak doğru mu? Bu soruların hepsine kısaca cevaplar arayalım.

Dolar uzun yıllar boyunca kısa vadede ve uzun vadede yükselen bir yatırım aracıdır. Fakat 2018 yılında yaşanan büyük facia olarak adlandırdığımız 3 tl’den 7 tl’ye yükselme olayından sonra dolara güven kalmamıştır. Çünkü aynı dolar 7 tl’den bir anda 5 tl’ye kadar geriledi ve yatırımcılarını şaşırttı.

Yatırımcılar hiçbir zaman şaşırmak istemezler. Kesin ve doğru olan hamleler yapmak isterler. Şuan dolar sürekli şaşırtmaya devam ediyor ve yatırım aracı olmaktan çıkıyor.

Peki dolar 2021 yılında veya önümüzdeki yıllarda yükselir mi?

2020 yılında 8.52 tl’yi gören dolar 2021 Şubat ayında 6.95 tl’ye kadar tekrar geriledi. Ve şuan herkes ne olacağını merak ediyor. Dolar elbette bir yere kadar korona hastalığı sebebiyle gerileyecektir. Daha sonra eskisi gibi adım adım yükselmeye devam edecektir. 2021 sonu 2022 başından itibaren normalleşme bekleniyor.

Şuan yaşanan düşüş neyi ifade ediyor?

Günümüzde yaşanan anormal gibi görünen düşüşler aslında beklenen normal düşüştür. Korona nedeniyle tüm dünyada yaşanan gerilim doları en üst seviyeye çıkardı. Hayat normalleştikçe dolarda normalleşmeye başladı. Şuan yaşanan düşüş zamanla yavaşlayacak ve daha sonra eskisi gibi tekrar yükselmeye başlayacaktır.

Artık dolara yatırım yapmak doğru mu?

2021 yılında dolara yatırım yapmak bizce doğru değil. Korona hastalığının bitmesinden sonra dolar yatırımı yapmak daha doğru olacaktır. Daha doğrusu şuan yatırım yapmak kesin dönüş olmadığı sürece yanlış olacaktır. Şuan en doğru yatırım paranızın cebinizde kalmasıdır. Şuan dolar çok ocaklar söndürebilir 🙂

Bu makalemizde dolar hakkında bilgilerimizi paylaştık. Daha sonra ki makalemizde altın, euro ve son yılların en popüler yatırım aracı bitcoin yatırımlarından bahsedeceğiz. Görüşmek üzere 🙂