Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür

Çocuklarda Uyku problemi

Çocuklarda Uyku problemi

Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür

Sorusu bütün ebeveynlerin temel sorunudur. Her bebeği doğumdan itibaren yaşadığı ve yaşattığı temel problem olan, uyku sorunu anne ve babalar içinde büyük bir sorun gibi gözükebilir. Ama bu sorunu çözmek için temel birkaç maddeyi düzenli olarak yerine getirebilirsek ne kadar basit şekilde uyuduğunu göreceksiniz.

Unutmayın ki hiç bir problem çözümsüz değildir. Mutlaka her problemin başında bir sebep vardır. Biz o sebebin cevabını bulduğumuzda sorunda kendine kendine çözülmüş olur. Şimdi sizlere çocuklarda uyku sorununu bitireceğiniz en önemli tavsiyeleri veriyorum.

Muhammet Akif Demirel

1-Uykuya hazırlık aşaması oluşturun. Her akşam düzenli olarak uykuya hazırlayın ve saat kaçta uyuması gerektiğini lisanı halinizle çocuğa bildirin.

2-Diğer aile bireyleri olarak çocuğa örnek olun. Çocuğun uyumasını istiyorsanız siz de uyumalısınız veya uyku hali almalısınız. Siz evde parti verirken veya cips kola televizyon izlerken çocuğunuzun uyumasını beklemeyin.

3-Ilık bir duş uyku için mucize bir çözümdür. Her çocuk duş aldıktan sonra kasları gevşer ve mutlaka uyku pozisyonu alır.

4-Uyku alanı güvenli olmalı. Çocuğun uyuduğu ortamda büyük bebekler veya resimler olmamalı. Ne kadar az eşya olursa o kadar rahat uyuyacaktır.

5-Uyumadan önce masajla çocuğunuzu rahatlatın. Masaj kasları gevşetir, rahatlamasını sağlar ve uykuya hazırlar.

6-Gün içinde enerjisini boşaltmasına izin verin. Çocuk merak eder, atlar, zıplar, kurcalar, koşar, karıştırır, alır, atar… Kısıtlamayın ve onunla siz de birlikte bunları yapın ki hem zekası gelişir hem de uykuda rahat eder.

7-Uyku için sabit bir mekan belirleyin. Çocuğunuzun uyku alanı olmalı ki o ortamı gördüğünde uyuyacağını bilmeli. Her defasında başka ortamda uyutmaya çalışırsanız başarılı olamayabilirsiniz.

8-Oda sıcaklığını doğru ayarlayın. Uyku için ideal sıcaklık 18-20 derecedir. Daha sıcak olursa terleme olur uyuyamaz, daha soğuk olursa üşür yine uyuyamaz.

9-Çocuğunuzu yemek yedirip hemen uyutmayın. Sindirim sistemi uyumasını engeller. Yemekten ortalama 2 saat sonra uyutun. Yemeğini uykuya göre hazırlayın. Ve akşam porsiyonlarını mutlaka az tutun.

10-Çocuğunuzla kesinlikle korku filmi benzeri şeyler izlemeyin. Korku filmleri veya korkuyu çağrıştırıcı film ve müziklerden uzak tutun. Çocuğun hayal dünyası geniştir ve kabuslara neden olabilir.

11-Birlikte dua edin. Melekleri anlatın. Peygamberi, Allah’ı tanıtın ve rahatlamasını sağlayın. Duanın bir ibadet ve güç olduğunu anlatın ki, her gece dua eden çocuk kendini güvende hisseder ve rahatlıkla uyuyabilir.

12-Her gece yatmadan önce ılık süt içirin. Süt rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahiptir. Süt içtikten sonra bebek rahatlar ve uykuya daha kolay dalar.

13-Hafifçe sallayarak, ninni söyleyerek ve fiziksel temasta bulunarak uyutun. Bebekler anne karnında sallanarak dünyaya gelirler ve sallandıklarında kendilerini güvende hissederler. Anne sesiyle ve temasıyla da rahatlar ve uykuya geçer.

Bunlar en etkili olan uyku problemlerine çözümlerdi. Bunları düzenli ve kararlı olarak uygularsak çocuğumuzu rahatlatmış ve uyku problemini ortadan kaldırmış oluruz. 

Muhammet Akif Demirel

Uyuyan Bebekler

Muhammet Akif Demirel