Çocuklarda boğaz ağrısı için evde neler yapabiliriz

Çocuk Boğaz Ağrısı

Çocuk Boğaz Ağrısı

Çocuklarda boğaz ağrısı için evde neler yapabiliriz

Sorusu çocuğu olan her ebeveynin aklına gelir. Genelde uyku anlarında artan ağrı sabaha kadar uyutmayabilir. Bu gibi durumlarda acil etki edecek bir şeyler dener bütün anne ve babalar. Peki doktora gitmeden önce evimizde yapabileceğimiz ve boğaz ağrısına iyi gelecek yöntemler nelerdir? Gelin hep birlikte en etkili yöntemleri inceleyelim.
Öncelikle boğaz ağrısının en önemli semptomları boğazda yanma, ağrı ve kuruluk olarak gösterir.

Boğazda oluşan ağrı en yaygın semptomlardan birisidir. Araştırmalar sonucunda uzmanlar her yıl ortalama 15 milyon civarında hastanın boğaz ağrısı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına gittiğini ortaya çıkarmıştır. Çocuklarda boğaz ağrısı insan yaşam standardını düşürmesine rağmen çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Farenjitten kaynaklanan ağrılar genellikle ağzın hemen arkasındaki alanı etkiler ve ağrı bu alanda yoğunlaşır. Bademciklerin şişmesi ve kızarması ağzın arkasındaki yumuşak dokunun ağrımasına neden olur. Larenjit ise ses tellerinin ağrımasıdır. 

Çocuklarda boğaz ağrısından dolayı yutkunmakta veya konuşmakta zorluk çekilir. Ağrının şiddetli olduğu zamanlarda genellikle boğaza bakıldığında kızarmış bir boğaz görülür. Hatta bazen bademcikler üzerinde beyaz lekeler veya irinler meydana gelir. Görünen bu beyaz lekeler genelde iltihap kaynaklı olabilir ya da bakteriyel bir hastalığın sonucu olabilir. Çocuklarda boğaz ağrısına ek olarak bazen burun tıkanıklığı, burun akması, vücut ağrıları, baş ağrısı, hapşırma, öksürük, ateş, titreme, iştah kaybı ve zor yutkunma da eşlik eder. Bu durumlardan her birisi başka bir hastalığı işaret edebilir. Ve gerçekten basit gibi görünen boğaz ağrısı insanın yaşama sevincini alabilir ve çok acılar çektirebilir.

Çocuklarda boğaz ağrısı için evde yapabileceğiniz en etkili tedavi imkanları;

(DİKKAT! Aşağıda listelenen tedavi yöntemleri 1 yaşının altındaki bebekler için uygun değildir. Bazı ürünlerde bal vardır ve bal alerjik yapıya sahip olduğu için bebekler için tehlikelidir.)

1- Boğaz ağrısı başladığında sıcak içecekler için. Sıcak içecekler boğazı nemli tutar ve boğazın rahatlamasını sağlar. Kemik suyu çorbası, tarhana çorbası, ıhlamur, limonlu ballı su gibi içecekler iyi gelecektir.

2-Limon. C vitamini deposu olan limon bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve vücut boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonla savaşır. Burun akıntısı ve öksürük gibi semptomların azaltılmasına da yardımcı olur.*Bir kaba 4 adet limon sıkın. Limonları kabın içine atın ve 1 çorba kaşığı zencefil koyun.*Kabın içindeki malzemelerin üzerine gelecek kadar su katıp kaynatın.*Kabın ağzını kapatıp 10 dakika bekletin.*Son olarak kaptaki karışımı bir süzgeç yardımıyla süzün.*Süzdüğünüz sıvının içine biraz bal atın.*Karıştırdıktan sonra bu sıcak limonatadan çocuğunuza günde birkaç kez verin. Boğaz ağrısı hafifler ve öksürüğe iyi gelir.

3-Sıcak buharlı duş alın. Sıcak buharı 20-30 dakika kadar içinize çekin. Sıcak buhar boğazınızdaki ağrıyı hafifletecektir.

4-En az antibiyotik kadar etki eden bal tüketin. (1 yaş altı için uygun değildir.) Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı bal katın ve 4-5 damla da limon sıkın karıştırıp için. Günde 2-3 kez yapın öksürük ve boğaz ağrınız geçecektir. Aynı zamanda ılık süt içine de bal katarak çocuğunuza içirebilirsiniz. Ya da 1 çorba kaşığı bal üzerine 4-5 damla limon ve biraz tarçın koyup direk balı yutabilirsiniz.

5-Nemli ortamda uyumaya dikkat ediniz. Kuru ve sıcak ortamlar boğazınızı kurutur ve daha fazla ağrımasına neden olabilir.6-Zencefil kullanın. Birer tatlı kaşığı zencefil suyu ve balı karıştırın çocuğuna verin. Günde iki kez uygulayın.

Bunları evinizde denediğinizde çocuklardaki boğaz ağrıları ve öksürük şikayetleri hafifleyecektir. Tabi mutlaka doktora başvurmalısınız ve 1 yaş altındaki bebeklere bunları kesinlikle denememelisiniz. Sağlıklı günler…

Çocuk Boğaz Ağrısı