Çocuklar için 8 etkili öksürük ilacı tarifi

Çocuklar için 8 etkili öksürük ilacı tarifi

İşte, çocuğunuzun öksürüğünü geçirmek için evde yapabileceğiniz ilaçlar!

cocuk-oksuruk-ilaci

Çocuklar havaların soğumasıyla birlikte öksürüğe daha yatkın hale gelir. Değişen hava koşulları, yeme içme alışkanlıkları ve oyun oynamaları sebebiyle hasta olabilirler. Bu gibi durumda annelerin ilk başvurduğu ilaç öksürük şurupları oluyor. Ancak öksürük şurupları her zaman çocuğunuz için uygun olmayabilir. Ayrıca sürekli olarak ilaç kullanıyor olmaları, onların gelecekte başka hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Çocuğunuz üşütüp öksürmeye başladığında evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Çocuğunuza verebileceğiniz en masum ilaçtan bile daha faydalı olacaktır.

1. Bal limon karışımı

Balın en iyi doğal antibiyotik olduğu dünya tarafından kabul edilmektedir. Bir tavanın içine bal sürün. Düşük bir ateşte ısıtın. Kesinlikle kaynamasına izin vermeyin. Ayrı bir tencere içinde bir bütün limonu su içinde kaynatın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve limonu içinden çıkarın. Haşlanan limonu dilimler halinde kesin ve soğumasına izin verin. Dilim limonları, balın bulunduğu tavanın içine atın ve ikisini pişirmeyen başlayın. Limon suyunu salacaktır. Bir saat kadar karışım piştikten sonra bir süzgeçten süzün. Elde ettiğiniz suyu oda sıcaklığına geldiğinde çocunuğuza içirebilirsiniz. Bir gün içinde en az 4 kez birer çay kaşığı dozunda verin. Uyarı: İki yaşın altıdaki çocuklara sindirim sistemini etkileyebileceği için kesinlikle bal vermeyin.

cocuk-oksuruk-ilaci-bebek

2. Tulsi ve zencefil karışımı

4-5 Tulsi (hafif baharatlı aroması karanfil benzeyen aromatik bir bitkidir) yaprakları atın ve öğütülerek suyunu çıkarın. Sonra bir bez parçası yardımıyla süzün. Küçük bir zencefil alın ve aynı tulsi gibi suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı tulsi suyu ile yarım çay kaşığı zencefil suyunu karıştırın. Öksürüğü hemen azaltmaya başlar. Her gün bu karışımı çocuğunuza 2-3 kez verin.

3. Anason tohumları

Anason tohumu, normal öksürüğün yanı sıra bronşit öksürüğü tedavisinde de çok etkilidir. 1 çorba kaşığı Anason tohumunu ezin ve yarım fincan kaynar suyun içine atın. Anason tohumunun yarım saat demlenmesine izin verin ve sonra süzün. Bu karışımın içine 2 bardak su ekleyin. Soğumaya bırakın. Buzdolabında bu içeceği 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza yarım şurup kaşığı olarak bir günde 4 kez verebilirsiniz.

4. Tavuk suyu çorbası

Gerçi, bunun hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Ancak tavuk suyu çorbasının boğaz ağrılarına iyi geldiği ve öksürüğü rahatlattığı bilinmektedir. Tavuk suyu çorba, çocuğunuzu rahatlattığı gibi, besin değeri de yüksektir.

Nasıl hazırlanır

Sadece havuç, soğan ve ıspanak gibi bazı taze sebzelerle birlikte tavuk parçalarını kaynatın gerekir. Tatlandırmak için tuz, karabiber ve biraz kimyon ekleyin. Çorbayı ılık olarak çocuklarınıza içirin.

5. Kara ısırgan çayı

Horehound (Kara ısırgan Otu) çocukların öksürük sorunlarını tedavi etmek için mükemmeldir. Ayrıca çok iyi bir balgam söktürücüdür. Kurutulmuş kara ısrgan otunu, sıcak suya koyarak çay demleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra otları sıvının içinden süzün. İçine bal ilave edin ve soğuk olarak tüketin. Çocuğunuza günde 4 kez bir çay kaşığı miktarında içirin.

6. Bitkisel kuru öksürük şurubu

Bazı nemlendirici otlar anti-viral ve anti-bakteriyeldir. Bu otlar kuru öksürükten muzdarip çocuklar üzerinde çok iyi sonuçlar verir. Kiraz sapı, plörezi kök, kekik, Oregon üzümü kökü ve sığırkuyruğu otlarından birer çorba kaşığı kullanarak çocuğunuz için kuru öksürük şurubu yapabilirsiniz. Tüm bu otlardan birer çorba kaşığı miktarında iki bardak suyun içinde yarım saat kaynatın. Ardından suyu süzün ve içine iki tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Bu karışımı buzdolabında 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza bir tatlı kaşığı miktarında her 4 saatte bir içerebilirsiniz.

7. Uçucu yağlar

Esansiyel yağlarla çocuğunuzun göğsünü ovabilirsiniz. Bunlar hem rahatlatır hem de yatıştırır. 2 yemek kaşığı Zeytinyağı ile birlikte nane yağı, okaliptüs ve adaçayı yağından bir veya ikişer damla damlatın. Bu karışım ile çocuğunuzun göğsünü ovun. Karışımı sürdükten sonra çocuğunuzun üzerini örtün. Uçucu yağlar doğal olarak vücudu rahatlatır, burun ve göğüs tıkanıklığını tedavi eder.

8. Çocuk gargarası yapın

Gargara çocuğunuzun öksürük ve boğaz ağrısını rahatlamanın bir başka yoludur. Çocuğunuzun öksürük sırasında boğazı tahriş olur ve yutma zorluğu çekebilir. Çocuğunuz gargara yapmayı kabul ederse, bu yöntem onun için çok iyi sonuçlar verecektir. Sadece sıcak suyun içine biraz tuz karıştırın. Bu karışım ile çocuğunuzun günde 5-6 kez gargara yapmasını sağlayın. Su kesinlikle çok sıcak olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir