Ceza avukatı ile ilgili sık sorulan sorular?

Kayseri Avukat

Kayseri Avukat

Ceza avukatı ile ilgili sık sorulan sorular?

Her bireyin avukata ihtiyacı olabilir. Ceza avukatı da ihtiyaç duyulan avukatlık alanlarından biridir. Ama günümüzde ceza avukatları ile ilgili insanların kafasında yüzlerce soru vardır. Biz merak edilen, ceza avukatı ile ilgili sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

*Mahkeme hazırlığında ceza avukatı ne yapar?

Şüpheli serbest kalsa da tutuklansa da suç unsuru bulunduğuna dair yeteri kadar şüphe varsa şüpheli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi veya Ağır Ceza Mahkemesi suçlamanın detaylarını içeren bir iddianameyle dava açılır. Mahkeme dava dosyası kendisine geldiğinde dava dosyasını inceleyerek duruşma gününü, yapılacak işlemleri ve dosyada tutuklu sanık varsa tutukluluk haline ilişkin kararını içeren tensip zaptı belgesi düzenlenir. Ceza avukatı, tensip zaptı belgesi düzenlenmeden daha önce vereceği bir dilekçeyle iddianamenin iadesini talep etme hakkına sahiptir. Eğer talebi kabul edilirse iddianame geçici süre ile iade edilir ve eksiklikler giderildikten sonra yeniden dava açılır.

*Ceza davalarında ceza avukatı tutmak mecburi midir?

Ülkemizdekihukuk sisteminde zorunlu avukatlığın kapsamı yasayla sabittir. Bu durumda, yaşı küçük olanlar, kendini savunamayacak durumda olan şüpheli, sanık veya müştekiler ile en az 5 yıldan fazla olan bir suçtan yargılama sürecinde olan şüpheli veya sanıklar için ceza avukatı tutmak mecburidir. Avukat tutmak için maddi durumu yeterli olmayan bireyler için baro tarafından ücretsiz avukat tahsis edilir.

*Ceza avukatı tarafların yerine beyanda bulunma hakkına sahip midir?

Ceza davalarında olaya dair beyanı taraflar yapmak zorundadır. Taraflar mahkemeye gelip yaşanan olayı beyan ettikten sonra davayı ceza avukatı takip edebilir. Hakim her iki tarafı dinler, diğer delillerle birlikte olayın nasıl meydana geldiğini anlamaya çalışır. Ceza avukatı, tarafların yerine geçerek olay anlatımında bulunamaz. Ancak, ceza avukatı olaya dair beyanları değerlendirebilir, beyanlardaki çelişkileri, savunduğu tarafın iddiasını doğrulayan argümanları ortaya koyabilmek için beyanları tekrar anlatabilir.

Bu ve bunlara benzer yüzlerce sık sorulan sorular mevcuttur. Ceza avukatı ile ilgili sorularınızı kayseri avukat adresinden cevaplandırabilir ve yardım alabilirsiniz.

Kayseri Avukat