Ceviz Bahçesi Nasıl Kurulur?

ceviz-bahcesi-nasil-kurulur

ceviz-bahcesi-nasil-kurulur

Ceviz Bahçesi Nasıl Kurulur?

Ceviz bahçesi nasıl kurulur?” sorusu yatırım yapmak isteyenlerin merak ettikleri arasındadır. Günümüzde özellikle ileriye dönük yatırım yapmak isteyenler, emekliler ve çiftçiler bu konu üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Biz de size bunu detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Ceviz bahçesi kurmadan önce detaylı bir araştırma yapmak gerekir. İşi biliyorsanız ekonomik kısmını, bilmiyorsanız sosyal kısmını araştırmanız gerekir. Tabi araştırma yaparken yardım almaya da özen gösteriniz. Masraftan kaçınmayınız. Tecrübeli kişilerden bilgi alınız. Mühendislerden destek alınız.

Ceviz bahçesi kurmak için nelere dikkat etmek gerekir?

1- Arazi: Ceviz bahçesi kurmak için en önemli madde arazi kısmıdır. Araziniz tavsiyemiz üzere en az 5 dönüm olmalıdır. 5 dönüm altında yapacağınız bahçe size çok büyük paralar kazandırmaz ve risklidir. Ve yine araziniz 1000 rakım altında olmalıdır. Ayrıca yumuşak ve sulak toprak olması yine tavsiyemizdir. Arazinin çevresi telle örülmelidir.

2- Fidan: Ceviz bahçesi kurmaya karar verip arazinizi bulduktan sonra sıra fidanları almaya gelir. Fidanlarınızı mutlaka faturalı ve sertifikalı almanızı öneririz. Ayrıca ziraat mühendislerinden yardım almanız yararınıza olacaktır. Fidan nasıl daha iyi meyve verir? Bunları araştırıp veya mühendislerden destek alarak dikmenizi tavsiye ederiz.

3- Dikim: Bütün işlemleri yaptıktan sonra sıra fidanları dikmeye geldi. En önemli kısım burasıdır. Çünkü fidanları yanlış dikerseniz veya eksik iş yaparsanız hem paranız hem zamanınız boşa gidecektir. Gübreleme, sulama, ilaçlama gibi bilgilere hakim olmalısınız. Doğru dikim yapılırsa en mutlu siz olursunuz.

Ceviz bahçesi kurulduktan sonra ne zaman meyve verir?

Artık yıllık bakımları yaparak meyve vereceği zamanı bekleyeceksiniz. Bu zaman bölgeye göre ve arazinize göre değişim gösterir. Bazı arazilerde 3 yılda ceviz toplamaya başlarsınız, başka arazilerde ise 5 yılda meyve verdiği görülebiliyor. Ortalama 4 yıl civarında cevizlerinizi toplayıp satışa çıkarabilirsiniz. En iyi kazanmaya başlayacağınız yıl, 8 yıldan sonrası olacaktır. 10 yıl üzeri olan ceviz ağaçları en çok meyveyi veren ağaçlardır.

Ceviz hakkında tüm detaylara ulaşmak için www.cevizburada.com internet sitesini takip edebilirsiniz. Herkese bereketli ve bol satışlar dileriz 🙂