Koronavirüsün Kalbi de Etkilediği Ortaya Çıktı

Tipik olarak akciğerlere saldıran koronavirüsün kalbe de zarar verdiği belirlendi. Araştırmacılar, virüse yakalanan insanların bir kısmında kalp hasarı oluştuğunu tespit ettiler.

Koronavirüs vakaları ile ilgili yapılan çalışmalar, virüsün akciğerleri hedef aldığını gösteriyordu. Ancak yapılan yeni bir araştırma, hastalıktan kalbin de etkilendiğini ortaya çıkardı. JAMA Cardiology dergisinde 27 Mart’ta yayınlanan yeni bir çalışma, Wuhan’daki 5 koronavirüs vakasından 1’inde kalp hasarı görüldüğünü ortaya çıkardı. 

Kardiyologlar, koronavirüsün kalbe zarar vermesi konusunda çeşitli senaryoların etkili olabileceğini söylüyorlar. İlk senaryo, koronavirüs vakalarında kalbin yeterli oksijen olmadığı için kan pompalamak için daha fazla mücadele ettiği şeklinde. İkinci senaryo ise koronavirüsün doğrudan kalbi hedef alıyor olabileceği şeklinde. Üçüncü senaryo ise virüsü ortadan kaldırmaya çalışan bağışıklık sistemi hücreleri ile ilgili. 

Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi McGovern Tıp Fakültesi’nden Dr. Mohammed Madjid, koronavirüsün kalbi etkileyen tek virüs olmadığını söylüyor. New England Journal of Medicine dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir çalışma, grip virüsünün kalp krizi riskini 6 kat arttırdığını gösteriyor. 

27 Mart’ta Jama Cardiology’de yayınlanan çalışma, insanların zatürreden öte kalp komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. Çalışma, viral enfeksiyonların kalbin kan akşını bozabildiğini, düzensiz kalp atışlarına neden olduğunu ve sonuç olarak kalp yetmezliğine neden olduğunu ortaya koyuyor