Aft nasıl geçer?

aft-nasil-gecer

aft-nasil-gecer

Aft nasıl geçer?

Ağzınızın içinde veya boğazınızda dayanılmaz bir acı varsa, yutkunamıyor ya da su içerken yemek yerken acı çekiyorsanız, ve hatta nefes alırken bile batma hissi yaşıyorsanız geçmiş olsun büyük ihtimalle nur topu gibi aftınız var. Aft ağız içinde veya boğaz yolunda çıkan küçük beyaz noktalar şeklinde meydana gelen hastalık çeşitidir. Peki Aft nasıl geçer?

Aft çoğu insanın baş belası haline gelmiştir. Günümüzde bazı insanların sık sık yaşadığı, bazı insanların nadiren yaşadığı, bazılarının ise hiç rastlamadığı bir hastalık türüdür. Aftı yaşamayan anlayamaz 🙂 Yemek yemeği imkansız hale getiren, su içmeyi unutturan, sabahlara kadar uyutmayan, acı çekmeyi hayat tarzı haline getirten bu hastalık maalesef en az 1 hafta civarı sürüyor.

Aftın ilacı var mıdır? Çözümü Nedir?

Aftın tıbben bir çözümü yoktur ve neden olduğu da net olarak bilinmemektedir. Bütün insanlarda farklı sebeplerden çıkabilir. Ve hatta çoğu insanda genetik olarak gözüktüğü bilinmektedir. Aft için doktora gittiğinizde size kesin çözüm olarak verebileceği bir ilaç yoktur. Genelde B12 veya benzer vitamin ilaçları ve ağrı dindirici spreyler verirler.

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız tabi ki fayda sağlayacaktır ama kesinlikle hemen geçirmeyecektir. En az 5, en çok 10 gün bu acıyı çekmeden geçmiyor bu hastalık.

Ama aft hastalığının ciddi bir araştırmacısı ve sık sık geçiren biri olarak sizlere tavsiyelerim olacaktır. Bu tavsiyeleri doğru şekilde uygularsanız kesinlikle aftla doğru savaşmış olursunuz.

Aft için neler yapabilirim?

Aft için evinizde yapabileceğiniz şeyler mevcuttur. İlerlemiş ve dayanılmaz acılar varsa da korkmayın yapabilecekleriniz vardır.

-B12 vitamin takviyesi alın.

-Bol bol süt için.

-Aft olan bölgeye bal sürün ve bal tüketin.

-Karadut pekmezi veya reçeli aftın düşmanıdır.

-Çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden uzak durun

-Ilık ballı süt aftınızı rahatlatacaktır, kesinlikle çok sıcak içmeyin aftların çoğalmasına neden olur

Ve en önemlisi, sizi hayata bağlayacak öneriyi veriyoruz.

Aft için kesin çözümü bulduk!

Aft olan bölgeye ORALMEDİC ismindeki kürdana benzer ilacı kullandığınızda anında çözüm olmaktadır.

Yara olan kısmın tam üzerine 5 saniye kadar bastırın. 5 saniye yanma hissi yaşıyorsunuz ama 1 haftalık dayanılmaz acılardan kurtuluyorsunuz. Bölgedeki beyazlık biraz dağılır şekilde görünmesi normaldir. Ve o şekilde kalır 1 hafta sonra o bölge eski haline döner.

Peki aft olmaması için neler yapmamız gerekir?

Aft hastalığı genetik değilse, yani ailenizden gelen bir hastalık değilse, bol vitamin takviyesiyle, bol meyve yiyerek, süt içerek ve en önemlisi aft oluşturan diş macunlarınızı değiştirerek kurtulabilirsiniz.

Tabi kesin olarak kurtulur musunuz bilemeyiz ama bunlar önerilerimizdir. Bazen aşırı sıcak içince aft olur, bazen dilinizi ısırdığınız yer de aft olabilir. Bunlara da dikkat etmek gerekir.

Herkese sağlıklı günler dileriz 🙂