Adet dönemimde neden astım semptomlarım kötüleşiyor?

adet-donemi-astim-krizi

adet-donemi-astim-krizi

Adet dönemimde neden astım semptomlarım kötüleşiyor?

Adet döneminizden hemen önce ve sırasında progesteron ve östrojen seviyeleri düşer. Bazı kadınlarda, bu hormon değişiklikleri astımı kötüleştirebilir. Hormonlar ve astım arasındaki ilişki karmaşıktır, kişiden kişiye değişir ve tam olarak anlaşılamamıştır.

Adet döngüsüne ek olarak, yaşamınızdaki diğer değişiklikler hormon seviyelerinde, astım semptomlarını kötüleştiren veya artırabilecek değişikliklere neden olabilir. Bunlar:

  • Düzensiz dönemler. Düzensiz dönemleri olan kadınlarda astım semptomları, düzenli adet döngüsü olan kadınlarda olduğundan daha kötü olabilir.
  • Gebelik. Hamilelik, şiddetli astım atağı geçirme riskini artırabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar için hamilelik sırasında hormon değişiklikleri aslında astım semptomlarını iyileştirebilir.
  • Menopoz. Menopoz ile ilişkili hormon seviyelerinin düşürülmesi astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir veya bazı kadınların astım geliştirmesine neden olabilir. Ancak diğer kadınlar menopozdan sonra astım semptomlarının iyileştiğini fark edebilir.
  • Hormon değişim terapisi. Östrojen veya progesteron ile hormon replasmanı, menopozdan geçen bazı kadınlarda astım semptomlarını iyileştirebilir. Bununla birlikte, çalışma sonuçları çelişkilidir ve hormon replasmanının bazı kadınlarda astım semptomları riskini artırdığı görülmektedir.
Adet Döneminde Astım Krizi

Adet döneminiz boyunca rahatsız edici astım belirtileriniz varsa, adet ağrısı için aldığınız herhangi bir ilacın astım patlamasına neden olup olmadığını doktorunuza sorun. Doktorunuz, dönem başlamadan önce astım kontrol ilacınızı artırmanızı veya farklı bir ilaç almanızı önerebilir.